Tytuł wystawy nawiązuje do terminu kod „QR”, co oznacza szybkie reagowanie i odczyt zakodowanych binarnie informacji. W przestrzeni cyfrowej graficzna forma zapisu danych staje się obecnie rodzajem wizualnego szyfru, który wpływa na percepcję świata i zyskując na popularności pozwala w prosty i łatwy sposób przekazać złożony komunikat. Ideę wystawy oparłam na wzorze przypominającym kod „QR”. Każdy obraz podporządkowałam rygorowi kwadratu i wypełniłam modułami z kadrów fotograficznych, wykorzystując nieograniczone możliwości kreacyjno-interpretacyjne. Tworząc KOD USG formowałam płaszczyzny w sposób typowy dla splotu płótna i w treść wplatałam subiektywne wątki. Nieprzetworzony materiał zdjęciowy pozwolił utrzymać obrazowanie rzeczywistości w konwencji naturalności i autentyzmu. Układy kompozycyjne różnią się od siebie ilością modułów a tym samym zasobem informacji, którymi chcę zainteresować odbiorcę. Narracja plastyczna jest wynikiem moich osobistych preferencji stylistyczno-estetycznych i sposobem na połączenie sztuki, technologii i komunikacji wizualnej w formę unikalnej prezentacji miejsc, ludzi i wydarzeń, architektury i natury, sztuki i designu, charakteryzującej wybrany obszar geograficzno-kulturowy. Prace, które prezentuję na wystawie KOD USG odzwierciedlają mój punkt widzenia i są utrwalonym zapisem impresji z podróży do wybranych destynacji na pięciu kontynentach w latach 2013-2023.

Urszula Smaza-Gralak – studia w latach 1977-1983 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu Projektowania Graficznego zrealizowała pod kierunkiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna, aneks dyplomowy w pracowni prof. Eugeniusza Get-Stankiewicza.
Od roku 1987 jest związana z Wydziałem Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W roku 2011 wykonywała obowiązki Prodziekana, a w kadencjach 2012-2016 i 2016-2020 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii. Autorka kompleksowych opracowań projektów wystawienniczych, aranżacji przestrzeni i realizacji ekspozycji podczas krajowych i międzynarodowych targów, sympozjów i kongresów. Projektant współpracujący przy realizacji jubileuszowych wystaw Akademii Sztuk Pięknych z okazji 50. i 60. lecia Uczelni; autorka koncepcji i kompleksowej realizacji wystawy „Urszula Smaza-Gralak do kwadratu” oraz wystawy indywidualnej: z cyklu – do kwadratu Urszula Smaza-Gralak prezentuje „TEMAT KOBIETA”. Pomysłodawczyni projektu „TRANSDESIGN – partnerstwo transgraniczne, dialog twórczych postaw”, realizowanego wieloetapowo z partnerem czeskim w roku 2015 i niemieckim w roku 2017, prezentującego dokonania akademickiego środowiska projektantów na arenie międzynarodowej. Promotor w postępowaniach o nadaniu tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu światowej sławy foto-kompozytorowi Ryszardowi Horowitzowi (2012) oraz włoskiemu artyście, projektantowi, ikonie designu Alessandro Mendiniemu (2014). Propagator idei związanych z programem sztuk wizualnych i promocją Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Autorka tekstów do publikacji, katalogów oraz pism artystycznych – FORMAT i DYSKURS, promotor i recenzent
w postępowaniach kwalifikacyjnych, juror w konkursach z zakresu projektowania graficznego, wystawiennictwa oraz stylizacji i ubioru. Od 2013 roku prowadzi dyplomującą Pracownię Projektowania Ubioru Kreacyjnego w Katedrze Scenografii.
Uprawiane dyscypliny: wystawiennictwo, grafika użytkowa, projektowanie ubioru.

Galeria Geppart ASP Wrocław
PIEKARNIA Żywa Kultura
ul. Ks. Witolda 68/2
28.10 — 25.11.23