Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival to spotkanie artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę.

Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, ponieważ jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Podczas festiwalu prezentowane są najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych. Nieodzownym elementem festiwalu jest także udział artystów lokalnych, spełniających powyższe założenia. Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie oraz rozwoju osobistego zarówno twórców jak i odbiorców działań festiwalowych.

Aby jaśniej określić założenia ideowe kolejne edycje festiwalu otrzymują temat. Tematy kolejnych festiwali wynikają z siebie i dopełniają się określając istotne myśli twórców festiwalu. Ostatnie trzy edycje odbywały się pod hasłem „SZTUKA JAKO DROGA DO ROZUMIENIA”. Uważamy, że sztuka, w szczególności współczesna, jest narzędziem do uruchamiania ukrytych wewnątrz mózgu możliwości percepcji i rozumienia tego co nas otacza. Innymi słowy wychodzimy z założenia, że sztuka nie jest celem samym w sobie, a jest narzędziem do osiągania innych, głębszych celów. Sztuka pełni pewną funkcję społeczną. W różnych czasach, różne formy aktywności artystycznej pełniły różne funkcje społeczne. To samo dotyczy czasów nam współczesnych. Trzy poprzednie edycje festiwalu poruszały również tematy ściśle odnoszące się do problemów współczesnych społeczności i towarzyszyły im kolejne tematy: „COME DOWN TO EARTH”, „DUCHOWOŚĆ JEST POWSZECHNA” oraz „MAKE ART NOT WAR”.

Kolejnym czterem edycjom Festiwalu planujemy nadać temat „DO NOT FORGET TO KEEP YOUR MIND CLEAR” (NIE ZAPOMNIJ ZACHOWAĆ JASNOŚCI UMYSŁU). Uważamy, że w obecnym czasie, kiedy atakowani jesteśmy nadmiarem, często sprzecznych lub fałszywych, informacji, kiedy wiele wartości upada, kiedy zatraca się znaczenie dobra i zła, kiedy miliony ludzi żyje w niepewności choćby z powodu pandemii, toczących się wojen czy grożącej katastrofie ekologicznej, niebywale ważnym jest podejmowanie wysiłku dla utrzymywania jasności umysłu. Tylko jasno, samodzielnie myślący ludzie są w stanie, jako społeczeństwo, sprostać problemom współczesnego świata na poziomie osobistym, lokalnym i globalnym. Przedstawienie odpowiednio wyselekcjonowanych działań artystycznych oraz umieszczenie ich w odpowiednim kontekście może w znaczący sposób oddziaływać na zwiększenie percepcji odbiorców działań artystycznych, wykładów i spotkań będących częściami festiwalu. Poszerzona percepcja oznacza jaśniejszy umysł, który zdolny jest do podejmowania niezależnych mądrych decyzji.

Festiwal z założenia ma charakter międzynarodowy. Zależy nam również na tym, aby z ideami festiwalu docierać do społeczeństw w innych krajach, dlatego, dla szerszego rozumienia, decydujemy się na użycie języka angielskiego w haśle festiwalowym. Wielokulturowość festiwalu wynika z tego, iż wychodzimy z przekonania, że znajomość różnic kulturowych i świadoma akceptacja tych różnic jest podstawą do porozumienia międzynarodowego. Uważamy także, że sztuka współczesna, w tym muzyka eksperymentalna oraz wszystkie inne interdyscyplinarne formy tworzenia, wpływają w sposób znaczący na kreatywność człowieka oraz wytwarzają zdolność niezależnego, wolnego od stereotypów, myślenia. Jednostka ludzka obcując na co dzień ze sztuką współczesną, mająca przy tym wiedzę na temat różnorodności kulturowych otaczającej ją społeczności, ma szansę żyć w niej w sposób świadomy, pozbawiony lęków, pełen zrozumienia na potrzeby innych, ze zdolnością do stanowienia o sobie i współobywateli, jako członek rozwijającego się wielokulturowego społeczeństwa obywatelskiego.

Mózg Festival to wydarzenie interdyscyplinarne, w którym muzyka odgrywa szczególną rolę, a poza muzyką zobaczymy performance art, instalacje audiowizualne, film, multimedia. Będzie też miejsce na wykłady, warsztaty i spotkania ze znaczącymi postaciami sztuki i filozofii. Program festiwalu będzie budowany tak aby wszystkie wymienione ze sztuk przenikały się, a spotkania i rozmowy budowały kontekst do działań artystycznych.

Kuratorką części wizualnej tegorocznego festiwalu jest Anna Mituś, która piszę o swojej pracy tak:

„Sekcja performatywna najbliższej edycji Mózg Festival skupia się na prezentacji postaw odnoszących się w nowy i odkrywczy sposób do zagadnień własności i wiedzy. Problemów których definicje podlegają raptownym przewartościowaniom w kontekście kryzysowej zmienności współczesnego świata, a szczególnie wobec bliskości wojennej rzeczywistości Ukrainy. Przez wybór artystek i artystów, wśród których znaleźli się w tym roku: Tea Andreoletti (I), Yuriy Biley (UA/ PL), Centrum Centrum (PL), Aleksandra Kubiak (PL), Viktoria Tofan (UA/ PL), oraz Kama Sokolnicka i Emanuel Geisser (PL/CH), pragniemy spojrzeć na polityczne, ekonomiczne, kulturowe i środowiskowe uwarunkowania tych zmian. Ujrzeć w subtelnych i osobistych, a kiedy indziej mocnych i prowokacyjnych gestach ucieleśnienie zjawisk postrzeganych na ogół jako abstrakcyjne i dalekie od możliwości bezpośredniej sprawczości jednostek. Naszkicować, dzięki czasem subtelnym, ulotnym negocjacjom, mapę, która na chwilę ułatwi nawigowanie w świecie bez pewności. Komunikowanie się bez używania języka.”

festiwal.mozg.pl

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

08.09-10.09.2022

Miejsce: Klub Mózg, Młyny Rothera, Bydgoszcz