Wystawa Szymona Kobylarza w galerii Geppart to prezentacja najnowszych, powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat instalacji, łączących klasyczne malarstwo z myśleniem przestrzennym i obiektowym. Realizacja pt. „Człowiek, który nie przeżył końca świata” (2021) o charakterze site specific stanowi interesującą analizę zagadnień i możliwości malarskiego tworzywa. Dzięki niej przestrzeń wystawy staje się właściwie jednym dziełem sztuki, do którego wnętrza można wejść, doświadczając niezwykłej atmosfery zagrożenia. Konstrukcje budowane są z elementów, które pozornie dobrze znamy – minimalistycznych, białych płócien i fragmentów o biologicznym, roślinnym rodowodzie. Zderzenie natury i kultury jest jednak gwałtowne, surrealne, rodzące poczucie niebezpieczeństwa – kruchej równowagi, która w każdej chwili może implodować. Albo też odwrotnie – jest sceną po katastrofie, która już nastąpiła, w której odradza się nowe życie, w nieznanej nam formie, może już bez udziału człowieka. Widz usytuowany jest w samym środku tej sceny.

Szymon Kobylarz zmienia tym samym znaczenie elementów pochodzących ze znanych nam porządków natury i kultury, zmieniając ich kontekst. Interesują go przy tym koncepcje spiskowe, mechanizmy obronne, objawiające się w obecnym na całym świecie ruchu preppersów, szykujących się na okoliczność potencjalnie możliwej globalnej katastrofy. W wątek ten wpisuje się praca A.R.K. (2020), której tytuł można przeczytać również jako „arka” – model promu kosmicznego, który ma uchronić uciekinierów z ginącej planety oraz najnowsza, przygotowywana specjalnie do wrocławskiej wystawy  i premierowo pokazywana w Gepparcie praca wideo pod tytułem „Przepowiednia” (2022). Jest to nagranie, ostrzegające przed nadchodzącą ze strony Słońca katastrofą w skali kosmicznej, w wyniku której unicestwieniu ulegnie praktycznie cała ludzka cywilizacja i być może też całe życie na Ziemi. Komunikat ten jest niczym list w butelce, wysłany w przyszłość, którego nikt z żywych już nie odsłucha. I choć wystawa wydaje się fantastyczną projekcją przyszłości, to w dobie zagrożenia katastrofą klimatyczną w której dziś żyjemy, nabiera też złowrogiego, realnego wydźwięku.

 

Szymon Kobylarz jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów na polskiej scenie artystycznej. Urodzony w 1981 roku. Malarz, artysta sztuk wizualnych, twórca instalacji oraz obiektów i rzeźb. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2007 roku obronił dyplom. W 2015 roku uzyskał stopień doktora na macierzystej uczelni. Jego prace wielokrotnie były pokazywane w Polsce i za granicą. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta

miejsce:

Galeria Geppart ASP Wrocław
ul. Księcia Witolda 68/2 (II piętro)
Centrum Sztuki Piekarnia, Wrocław

02.09-01.10.2022

Kuratorka: Patrycja Sikora