Ceremonia wręczenia nagród w 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Jakość”, który jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, za nami. Wielkie emocje przyniósł sobotni wieczór kulminacji, podczas którego poznaliśmy nazwiska laureatów, wyłonionych przez jury spośród ponad trzystu prac blisko dwustu artystów z całej Europy, ale i spoza niej. W gronie jurorów w tym roku zasiedli: prof. Sławomir Fijałkowski oraz prof. Piotr Korduba (Polska), David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila Šikolová (Czechy) i Ana Pina (Portugalia).
Wśród nagród znalazło się – mające szczególny i symboliczny wymiar – 5 kilogramów srebra, podarowane przez KGHM S.A. Laureaci otrzymali także nagrody finansowe o łącznej wartości 40.000 zł, kilogram bursztynu od Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz liczne wyróżnienia.
Po najwyższy laur – Grand Prix Konkursu – sięgnęła koreańska artystka Youjin Um, uhonorowana za misternie wykonane srebrne brosze, doskonale korespondujące z tematem „Jakość”. Jak zauważyli jurorzy, prace Um „wprost zdumiewają perfekcją wykonania, definiując na nowo wyszukaną technikę filigranu, która pozwoliła artystce na zaprojektowanie bardzo współczesnych w wyrazie i niemal architektonicznych brosz.” Youjin Um otrzymała także wyróżnienie magazynu Lost in Jewellery.
Druga nagroda trafiła do rąk Iris Hummer z Austrii. Jej pełniący funkcję megafonu bądź teleskopu pierścień przypomina związku biżuterii ze zmysłami. To też przewrotna interpretacja i metafora funkcjonalności. Hummer otrzymała również wyróżnienie Galerii Mydaybyday. Na podium (trzecie miejsce – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – stanęła też Susanne Hammer (Austria/ Niemcy). Jurorów ujął naszyjnik, skonstruowany ze stalowych i srebrnych rur. Precyzyjnie układające się elementy obiektu przesuwają się pod wpływem ruchów ciała noszącej go osoby.
Nagrodą Galerii Sztuki uhonorowany został rozbudowany, wieloczęściowy i konceptualny projekt 7 Cytatów z Biżuterii Christiny Karababy z Grecji. Wypowiedzi projektantów biżuterii zostały przeformatowane i zmaterializowane jako wydruk 3D. Z kolei Srebrna Ostroga – nagroda specjalna organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – powędrowała do polskiego złotnika, Tadeusza Jaśkowiaka, laureata Grand Prix Konkursu w 2021 roku. „Diamentowe” naboje są komentarzem do bieżących wydarzeń, przywołując także ogólnoludzkie, pacyfistyczne konotacje.
Sobotni wieczór w Legnicy przyniósł dużo radości polskiej projektantce Magdalenie Szadkowskiej, której przypadło aż pięć nagród: Nagroda Targów Inhorgenta, Wyróżnienie Honorowe Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Nagroda Galerii YES, wyróżnienie PB Group oraz nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
Firma Hopea wyróżniła własną nagrodą finansową Arka Wolskiego, wyróżnienie honorowe dyrektorki Galerii Sztuki otrzymała Sharareh Aghaei (Iran/ Niemcy), Nagrodę firmy Usługi Odlewnicze – Marcin Bogusław, a Teresa Dantas (Portugalia) – nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
Na pokonkursowej, głównej wystawie Festiwalu znajdują się prace 40 zakwalifikowanych artystów z 16 krajów. Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafiły na tradycyjny pokaz pt. Holownia. To – oczywiście – nie jedyne ekspozycje Legnickiego Festiwalu SREBRO. W programie tegorocznego „Srebra” znalazły się trzy pokazy indywidualne. W „Sylwetki Twórców” przybliżyły twórczości Jolanty Gazdy i Kirsten Plank (Niemcy), debiutancki pokaz Patryka Cabana. W Legnicy poznać też można realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia). Za zwiedzających czekają także prezentacje zbiorowe Extranalities i Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, a także Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Pełen program Festiwalu znajduje się tutaj.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO będą dostępne do czerwca, a wystawę pokonkursową w Galerii Sztuki oglądać będzie można do 16 lipca. Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.

Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1, Legnica

Nagrodzeni:

GRAND PRIX MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Youjin Um – Korea Południowa

II NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Iris Hummer – Austria

III NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Susanne Hammer – Austria/Niemcy

SREBRNA OSTROGA NAGRODA SPECJALNA ORGANIZATORÓW ZA TWÓRCZĄ ODWAGĘ I BEZKOMPROMISOWOŚĆ, NOWATORSTWO LUB DOWCIP WYPOWIEDZI TWÓRCZEJ + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Tadeusz Jaśkowiak – Polska

NAGRODA GALERII SZTUKI W LEGNICY, 0,5 KG SREBRA UFUNDOWANE PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A
WYSTAWA INDYWIDUALNA Z KATALOGIEM
Christina Karababa – Grecja