Harmonijne fotografie powstające w powietrzu, silnie indywidualne, nacechowane abstrakcyjnymi formami i symboliką – tych prac nie można pomylić z żadnymi innymi. Kacper Kowalski wyróżnia się swoją twórczością, co docenione zostało podczas wielu konkursów, nie tylko World Press Photo (trzykrotnie), ale także Picture of the Year International POYi (sześciokrotnie) i dziesiątek innych.
Kacper Kowalski (ur. 1977) ukończył studia architektoniczne na Politechnice Gdańskiej. Znany jest z fotografii uchwyconych z lotu ptaka. Tworzone zdjęcia krajobrazów powstały dzięki połączeniu dwóch pasji – fotografii i lotów. Artysta wzbijał się w powietrze dzięki wiatrakowcowi lub paralotni, które sam pilotował, trzymając po prostu aparat w ręce. Jego ulubioną wysokością jest 150 m, na której odbiera świat wszystkimi zmysłami, pozwalając sobie nie tylko na podziwianie okolicy, ale także odczuwanie powietrza, temperatury, dźwięków czy zapachów z innej perspektywy, samemu wytyczając kierunek lotu. Choć najbardziej lubi podróżować w okolicy domu, zdarza mu się wybierać także dalej.
Jak przyznaje sam artysta: „Oddaję emocje, wrażenia i refleksje, które rodzą się w trakcie samotnych lotów. Nieustannie poszukuję – nowych spojrzeń na miejsce w którym mieszkam, nowych zjawisk, które przez tyle lat przegapiłem. Fascynuje mnie obserwowanie, dlaczego z bezkresu krajobrazu, który mam do dyspozycji, moją uwagę przykuwa akurat to a nie inne miejsce. Refleksje rodzą kolejne pytania. One nigdy się nie skończą”.
Spędził w powietrzu ponad 5000 godzin i nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu i sposobów na uchwycenie świata widzianego z lotu ptaka. Podczas powietrznych wycieczek znajduje się w stanie niemal medytacyjnym, przeżywając duchową podróż, na kanwie czego powstają abstrakcyjne, bogate w symbolikę zdjęcia. Kowalski odkrywa ponadczasowe prawdy o naszym świecie, naturze i jej relacji z ludźmi.
Jego pierwsza książka „Efekty uboczne” ukazała się w 2014 roku, kolejna „OVER” w 2017, „Arche” w 2021, a „Horyzont Zdarzeń” w 2022. Prace Kacpra Kowalskiego były wystawiane kilkaset razy na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, a książki zdobywały i były nominowane do najbardziej prestiżowych nagród, w tym Les Prix du Livre na Rencontres d’Arles. Jest reprezentowany przez Panos Pictures oraz galerie Bildhalle w Amsterdamie i Zurychu oraz Atlas Gallery w Londynie.
Charakter ponadczasowych zdjęć, ale także technika, dzięki której powstają, są niezwykle warte uwagi. Obcowanie z nimi stanowi przeżycie intelektualne, a także duchowe. Wernisaż wystawy odbędzie się już 1 czerwca w Willi Lentza, która zainaugurowała działalność w czerwcu 2021 roku i jest najmłodszą samorządową instytucją kultury w Szczecinie. Mieści się w niezwykłym miejscu – najpiękniejszej willi dawnej dzielnicy Westend. Wzniesiono ją w latach 1888–1889 dla Augusta Lentza, dyrektora i współwłaściciela Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych.
Horyzont zdarzeń
01.06-30.07.2023
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84
70-482 Szczecin