“Obiekty artystyczne, szklane rzeźby” prezentowane na wystawie inspirowane są historią sztuki i wzornictwa miasta Gdyni.
Gdynia jest miastem niezwykłym, zbudowanym z marzenia – o morzu, o wolnym dostępie do świata, o dobrobycie. Wkrótce obchodzić będziemy Jej 100 – lecie powstania. Jest dobrem narodowym, nie tylko ekonomicznym, ale także w obszarze sztuk pięknych, wzornictwa, architektury. W Gdyni powstały np. festiwale filmu, wzornictwa. Ale Gdynia od swojego powstania to szczególne miejsce dla ludzi, którzy zaczynają wszystko od nowa. Wiążą z tym miejscem nadzieję na lepsze szczęśliwe życie dla siebie i swoich dzieci. Tak jak ja. Z takich nadziei powstało to miasto. I to jest moją inspiracją do realizacji projektu stypendialnego „Morze sztuki – Gdynia”. Jako projektantka i rzeźbiarka szkła, zrealizowałam cykl szklanych rzeźb inspirowanych Gdynią, jej historią, twórcami, architekturą, dzielnicami, morskim charakterem.”

Aleksandra Kujawska od 3 lat, wraz z córką Heleną, mieszka i tworzy w Gdyni Orłowie.
Jest rzeźbiarką i projektantką, specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni rzeźbiarza Władysława Czyszczonia. Jest absolwentką studiów magisterskich ( Wzornictwo szkła), podyplomowych ( Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, magisterskie studia dziennikarskie.
Aleksandra Kujawska od wielu lat prezentuje swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na arenie międzynarodowej. Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu. Jej twórczość została doceniona przez jurorów i zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023. Jej prace zostały również wyróżnione w konkursach, takich jak kultowy „Dobry Wzór 2021″ Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie „Design Educated 2021″ w Niemczech.

Aleksandra Kujawska
Morze sztuki-Gdynia