Wystawa, która odbędzie się 8 listopada 2024 r. w Muzeum Farmacji we Wrocławiu, będzie nawiązywać do esejów Czesława Miłosza pod tytułem „Ziemia Ulro”. Wydawnictwo ZNAK uważa książkę za niezwykle aktualny i przenikliwy zbiór esejów, w której poeta mierzy się nie tylko z kryzysem egzystencjalnym człowieka, ale także z kryzysem opisu świata. Czy rozum może pomóc w obu tych kryzysach? Czy nauka łagodzi głód prawdy? A może tylko wyobraźnia ma do niej dostęp? Co począć z fikcją?
Będziemy się skupiać na refleksjach Miłosza na temat trudności przekazywania własnych doświadczeń, sytuacji emigranta oraz charakterystyce kultury XX wieku. Wystawa zostanie zorganizowana jako podróż po różnych piętrach Muzeum, gdzie będziemy odkrywać kolejne warstwy interpretacji książki Miłosza.

I: Piętra epok Ziemi Ulro

Przejdziemy przez różne piętra Muzeum, które staną się labiryntem pokazującym różnorodne interpretacje Ziemi Ulro. Każde piętro będzie przedstawiać inny aspekt naszej koncepcji planety, odkrywając nowe interpretacje tekstu Miłosza.

II: Dialogi artystyczne

Bardzo istotnym elementem wystawy będzie dialog pomiędzy polskimi a międzynarodowymi artystami. Każdy z nich przedstawi swoją unikalną wizję Ziemi Ulro, angażując się w konwersacje z dziełami innych artystów. Będzie to spotkanie różnych dziedzin sztuki, gdzie słowo i obraz łączą się ze sobą.

III: Koniec racjonalności

Kolejne piętra Muzeum wprowadzą nas w obszary związane z końcem racjonalności, śmiercią “lingua rationalis” i narodzinami nowego porządku. Prace artystyczne będą eksplorować, jak Ziemia Ulro staje się miejscem przekształceń i deformacji, zarówno w sferze języka, jak i inteligencji (narodziny sztucznej inteligencji).

IV: Transgraniczność Nowego Świata

W centrum wystawy zastanowimy się nad transcendencją i narodzinami nowego w XX i XXI wieku. Obserwujemy powstanie nowego języka, inteligencji, form wyrazu, przestrzeni, a nawet nowej Ziemi. Transgraniczność symbolizuje ten proces tworzenia nowego porządku, a dzieła sztuki będą to obrazować.

V: Schronienie dla wygnańców i artystów

Na najwyższym piętrze Muzeum podkreślimy znaczenie Ziemi Ulro jako miejsca ucieczki dla współczesnych wygnańców. Przedstawimy prace inspirowane romantyzmem, filozofią Blake’a, Swedenborga i Oskara Miłosza, którzy tworzyli światy jako schronienia dla poszukiwaczy nowych horyzontów.

 

Artyści biorący udział w wystawie (kolejność alfabetyczna):

Boczniowicz Mira

Borgosz Marta

Bujak Anna

Bujak Hubert

Dada Wojciech

Foks Darek

Frascoli Annemarie (CH)

Glinkowski Marek

Górna Katarzyna

Herbert Aniko (H)

Huculak Łukasz

Jakubowicz Rafał

Jaroszewski Janusz

Kaucz Joanna

Kielan – Koczyńska Katarzyna

Kłos Agnieszka

Kobierski Radosław

Kołodziejczyk Anna

Krzemińska Marzena

Krzykawska Katarzyna (USA)

Maliszewski Karol

Marcelina Groń

Marusińska Karina

Moskowczenko Kamil

Oakes Małgorzata (USA)

Pintal Przemysław

Pukocz Wojciech

Rafałowicz Andrzej

Rolando Bianka

Ruciak Sonia

Suchoža Jozef (SK)

Szlaga Radek

Szymanowska Karolina

Szymczakowska Marta

Tagowska Daniela

Trzybulska Barbara

Tujek Antek

Warlikowska Małgorzata

Wiedemann Adam

Wiktor Tomasz

 

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

Ziemia Ulro: Labirynt eteryczny
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace współczesnych artystów z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Węgier i Stanów Zjednoczonych. Będziemy się inspirować tekstami Czesława Miłosza.
Kuratorka: Agnieszka Kłos
Otwarcie 8.11.2024 roku, o 18.00
Muzeum Farmacji we Wrocławiu