W roku 2020 kiedy do Polski dotarła pandemia koronawirusa SARS- coV-2 na zaproszenie mojego wieloletniego przyjaciela Andrzeja Jędrzejowskiego, księdza katolickiego, proboszcza małej parafii, wyjechałem z Wrocławia do wsi Kołczyn. Rozpocząłem epidemiologiczną izolację od starego, znanego i bezpiecznego dotychczas świata w rzeczywistości kompletnie mi obcej. Stałem się na nowo konserwatorem zabytków w wielu małych wiejskich kościołach. Nauczycielem plastyki dla grupki dzieciaków. Wykładowcą Małej Akademii Biblijnej, kaowcem w PKS-ie, reżyserem amatorskiej sceny teatralno- muzycznej i wreszcie w 2023 roku za namową Pani Sołtys Brzozowej Joanny Karczmarz dołączyłem do Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowej.

Wystawa w Galerii za Szkłem dokumentuje kilka miesięcy naszej wspólnej drogi, przyjaźni, ciężkiej pracy i przygody jaką niewątpliwie stał się ten wspólny czas. Czas kiedy z grupą wspaniałych ludzi i błogosławieństwem ks. Andrzeja postanowiliśmy podbić świat. Wystawa jest pretekstem do spotkania.

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Brzozowa” zaprasza.

Tekst: Bartosz Radziszewski

Bartosz Radziszewski (ur. w 1975 w Oławie) jest absolwentem liceum zawodowego o profilu konserwacji zabytków w Brzegu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim; w 2009 ukończył Wydział Malarstwa i Rzeźby wrocławskiego ASP (dyplomami w pracowniach prof. Janusza Jaroszewskiego i Wojciecha Kaniowskiego). Współtworzy artystyczną grupę PolishMirova, z którą zorganizował wiele wystaw. Jest wieloletnim współpracownikiem Teatru ZAR (m.in. przy nagradzanym i cenionym spektaklu „Ewangelie Dzieciństwa”), brał udział w opracowaniu koncepcji i realizacji świateł, kolorował scenografię, towarzyszył zespołowi w jego podróżach po całym świecie. Od 2014 współtworzy wraz z Kamilą Klamut projekt teatralny „Camille”, w którym zajmuje się reżyserią światła. Za pracę nad spektaklem otrzymał w 2016 nagrodę Roberta McDowella i Richarda Demarco, a o światłach realizowanych przez Radziszewskiego pisała prasa brytyjska. Od roku 2012 jest asystentem prof. Mariana Kuczmy w Pracowni „bez korekty” na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Od 2014 koordynuje dyplomy na ASP, jest kuratorem kilkunastu projektów artystycznych. W 2016 był komisarzem projektu „Bryły Platona” realizowanym we współpracy z Galerią Platon. Na swoim koncie ma około stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. BWA Awangarda Wrocław, Muzeum Narodowe we Lwowie, Galeria Zajezdnia w Lublinie, Dom Nikifora w Krynicy, Monastyr św. Andrzeja w Kijowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą oraz zdobią okładki książek. Stworzył kilka plakatów teatralnych, a ostatnio zajmuje się działaniami dokamerowymi i parateatralnymi. W 2019 roku obronił doktorat w dziedzinie sztuk pięknych. Jak sam pisze: „na różne sposoby zajmuję się malarstwem, robię obrazy, mieszkam i pracuję we Wrocławiu”.