Byty subtelne to doświadczenie łączące dźwięk i obraz, badające pokrewieństwa między światem widzialnym a słyszalnym. Eksploruje fizykalność otaczającego nas świata, którego postrzeganie dokonuje się na podstawie fal – o różnym charakterze – które do nas docierają. To wydarzenie, w którym dźwięk i obraz przenikają się, odbijają i rezonują wzajemnie, tworząc przestrzeń, w której każdy zmysł zostaje zaangażowany w subtelną grę światła, ciemności, dźwięków i ciszy.

Badając styk światła i ciemności, chcemy traktować ciemność jako kolebkę światła, ciszę jako kolebkę dźwięku, tworzyć przestrzeń do budowania nowej rzeczywistości wizualnej i audialnej, aby to, co ukryte, mogło stać się widoczne i słyszalne.

Przyglądając się relacji między dźwiękiem a ciszą, chcemy wykreować przestrzeń, w której cisza staje się podstawą do głębszego słuchania, a jej fizyczna obecność pełna jest wyczuwalnego potencjału.

W naszych poszukiwaniach cisza to nie pustka, lecz przestrzeń, w której wszystko ma początek. Dźwięk staje się naruszeniem tej ciszy, będąc jednocześnie jej częścią. Byty subtelne to koncert, który eksploruje fizyczną naturę fal, traktując je jako subtelne obecności – zarówno w sensie widzialnym, jak i słyszalnym. To przestrzeń zderzenia dwóch światów – wypełnionego hałasem i światłem oraz złożonego z ciszy i ciemności.

Wydarzenie stawia przed nami wyzwanie, aby powrócić do pierwotnych stanów, które pozwalają dostrzec subtelne aspekty rzeczywistości – byty subtelne, istniejące poza materialnym światem, w przestrzeni ciszy, ciemności oraz fal, które przenikają naszą percepcję: niewidoczne i niesłyszalne, ale wciąż obecne w naszym świecie.

Tytuł wydarzenia nawiązuje do twórczości Jerzego Nowosielskiego, artysty szczególnie ważnego dla twórców tego wydarzenia. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w rzeczywistości naznaczonej okrucieństwem, Nowosielski szukał swojego miejsca, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Pomimo kilkuletniego okresu ateizmu, głęboko odczuwał potrzebę metafizyki i duchowości. Terminem „byty subtelne” posłużył się w latach 40. XX w., aby określić duchowość związaną z poszukiwaniem sensu tworzenia. Artysta sformułował wówczas własną definicję obrazu „jako posłannika treści z innych obszarów […], będącego bytem subtelnym”.

W laboratorium Studia VoiceLAB stwarzamy warunki pozwalające obserwować naturalny potencjał głosu i w pełni rozpoznawać jego fizyczny, namacalny charakter; odkrywać głos, który powstaje w ciele i obserwować jego właściwości, gdy wychodzi na zewnątrz; badać fizyczne aspekty dźwięku jako wibracji, do których dostęp jest intuicyjny, bo oparty na cielesnym, a nie intelektualnym doświadczeniu.

Improwizowane koncerty immersyjne to forma obcowania z dźwiękiem, którą chcemy się podzielić. Jest to element praktyki Studia, stanowiący do tej pory część zamkniętej pracy laboratoryjnej.

Słuchacze i słuchaczki będą uczestniczyć w procesie relaksacyjnym, który stanowi punkt wyjścia do pracy z wibracją, wprowadzając ciało w stan rozluźnienia i uwrażliwienia.

W obecności odbiorców i odbiorczyń chcemy odkrywać harmonie niezależne od oczekiwań i intelektu, wychodząc poza utarte schematy i to, co wydaje się zrozumiałe. Zanurzyć się w sonosferze i przełamywać bariery, wierząc w fizyczny potencjał dźwięku i nieograniczone możliwości wyobraźni.

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

Byty subtelne
Kotecka/Wierzbowski/Radziszewski/Voice Lab
Koncert immersyjny z instalacją artystyczną
30.05.2025, godz. 18.00
Aula ASP Wrocław, pl. Polski 3/4