City We Devour to międzynarodowy projekt rezydencyjny i wystawienniczy realizowany przez studentki i studentów Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz programu MFA in Visual Arts Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W ramach projektu zostaną zaprezentowane obrazy rysunkowe, malarskie, fotografie, ceramika oraz działania performatywne rozwijające wieloperspektywiczną refleksję nad relacją między miastem, ciałem i kulturą. Wystawie towarzyszą działania performatywne, w tym pierwszy z nich, poprzedzający otwarcie, realizowany w trakcie podróży z Polski do Niemiec, którego materialne ślady zostaną następnie przekształcone w instalację artystyczną. Sztuka będzie obecna nie tylko w przestrzeni galerii, ale również poza nią – wnikając w tkankę miasta poprzez ceramiczne wlepki. Całość dopełniają otwarte spotkania z zaproszonymi artystami z Berlina, aktywnymi na międzynarodowej scenie artystycznej. Wystawie towarzyszyć będzie program otwartych spotkań i rozmów z artystkami oraz artystami działającymi na berlińskiej scenie artystycznej. Zaproszeni goście podzielą się doświadczeniami związanymi z rozwojem praktyki artystycznej, funkcjonowaniem w międzynarodowym środowisku sztuki oraz budowaniem kariery poza granicami kraju.
Punktem wyjścia projektu jest refleksja nad zmieniajacymi się stolicami kultury jako przestrzenią migracji, aspiracji, wymiany kulturowej i napięć społecznych. Miasta te od wieków przyciągają ludzi poszukujących nowych możliwości, rozwoju i twórczej wolności, stając się miejscami spotkania różnorodnych doświadczeń, tożsamości i sposobów postrzegania świata. Berlin, ze swoją historią, wielokulturowością i międzynarodowym środowiskiem artystycznym, stanowi szczególny kontekst dla tych rozważań.
Wystawa podejmuje temat relacji między jednostką a miastem – przestrzenią, która jednocześnie inspiruje, kształtuje i pochłania. Interesują nas procesy migracji, funkcjonowanie społeczności miejskich, nierówności społeczne oraz wpływ współczesnych struktur ekonomicznych i kulturowych na codzienne doświadczenie mieszkańców. Miasto jawi się tu jako organizm nieustannie tworzony przez przepływ ludzi, idei i obrazów.
Tytuł City We Devour odnosi się do ambiwalentnej relacji między człowiekiem a kulturą współczesną. Żyjemy w rzeczywistości zdominowanej przez nieustanny przepływ informacji, obrazów i treści, w której uwaga staje się jednym z najcenniejszych zasobów, a geograficzne skupiska ludzi są wypierane przez wirtualne. Konsumujemy miasto, kulturę i doświadczenia, jednocześnie sami stając się częścią mechanizmów napędzających tę nieustanną produkcję i wymianę. Projekt stawia pytanie o granice między tworzeniem a konsumpcją oraz o rolę artysty w świecie coraz bardziej podporządkowanym logice przyspieszenia.
Na wystawie prezentowane są realizacje z zakresu rysunku, malarstwa, fotografii, ceramiki oraz działań performatywnych. Każda z prac stanowi indywidualną odpowiedź na doświadczenie współczesnej metropolii i próbę uchwycenia śladów, jakie pozostawiamy w nieustannie zmieniającym się krajobrazie kulturowym.
Integralną częścią projektu jest program wydarzeń towarzyszących obejmujący otwarte spotkania z artystkami i artystami związanymi z berlińską sceną artystyczną. Rozmowy poświęcone będą praktyce twórczej, doświadczeniom funkcjonowania w międzynarodowym środowisku sztuki oraz budowaniu kariery artystycznej w globalnym kontekście.
UCZESTNICY PROJEKTU: Marta Bordych, Gabriela Balawajder, Mikołaj Wojciechowski, Julia Mościchowska, Khalil Hayan Krifa
wraz z opiekunami artystycznymi:
Prof. Marek Kulig
Dr Alicja Pruchniewicz XI Pracownia Rysunku
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
CITY WE DEVOUR
Rezydencja artystyczna zwieńczona wystawą. Berlin 5-13 lipca 2026
Wernisaż: 5.07 18:00
Finisaż: 11.07 17:00
Galerie Fantom, Hektorstraße 9–10, Berlin
