„Planety w mojej głowie vol.2” to druga odsłona wspólnej wystawy dwóch artystek: Basi Bańdy i Aleksandry Kubiak w Galerii Arttrakt. Po 8 latach wracamy do idei wystawy która początkowo była projektem koleżeńskim, a zyskała niezwykle ciekawy kształt i spójność, co przy różnicach w używanym języku artystycznej wypowiedzi oraz medium, którego używają (Ola fotografuje, kręci filmy, robi obiekty, Basia maluje) nie było takie oczywiste. Ale może tak działa właśnie tytułowy mikrokosmos – ponownie sięgamy do pierwotnie użytego tytułu wystawy: „Planety w mojej głowie”, który poza tym, że brzmi dobrze (jak twierdzą dziewczyny) to tłumaczy pewien porządek: mimo różnic artystki znajdują obszar wspólny w swojej twórczości.
Tematyka do której sięgają jest oparta na własnych emocjach, przeżyciach, wątkach autobiograficznych. Zapewne spoiwem wystawy jest również ta kosmiczna nić porozumienia, którą można mieć bez słów, choć dziewczyny przegadały ze sobą wiele godzin i może pewien rodzaj siostrzeństwa duszy nie z każdym osiągalny. 8 lat to dużo i mało, z perspektywy kosmicznej – pewnie niewiele, a w kontekście sztuki, własnej twórczości, samorozwoju i relacji z drugą osobą? Może to nie ma aż takiego znaczenia, a liczy się interesujące wyzwanie i niespodzianka, gdyż jak wiadomo- w sztuce warto samemu się zaskakiwać.

Basia Bańda ur.1980 w Zielonej Górze. W latach 2001-2006 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2018 zdobyła tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2008 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych, na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpracuje z Fundacją Salony w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Aleksandra Kubiak (ur. 1978 w Lubaniu) artystka wizualna, autorka performansów, filmów, form przestrzennych. W swych działaniach bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2001–2013 roku współtworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2016 roku Kubiak obroniła stopień doktora sztuki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej, we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kubiak mieszka w Zielonej Górze, gdzie współpracuje z Fundacją Salony oraz Galerią BWA.

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

Artystki i artyści: Basia Bańda, Aleksandra Kubiak

miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej „Arttrakt”
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław